ОЦІНКА КАРДІОТОКСИЧНОГО ВПЛИВУ АНТРАЦИКЛІНОВИХ АНТИБІОТИКІВ ТА МОЖЛИВОСТЕЙ ФАРМАКОЛОГІЧНОЇ КАРДІОПРОТЕКЦІЇ

Антрациклінові антибіотики включені в багато схем лікування онкологічних захворювань. Серед цих препаратів найбільш широко застосовують доксорубіцин (даунорубіцин, епірубіцин, адріаміцин) [8-12]. 

Кардіотоксична дія антрациклінів часто є основним обмежувальним фактором проведення адекватної цитостатичної терапії і буває настільки серйозною, що вимагає припинення лікування ще до отримання чіткого протипухлинного ефекту [18-20]. Небезпека антрациклінових ушкоджень серця полягає у високій частоті їх розвитку, труднощах діагностики, тривалому латентному їх перебігу, можливості виникнення не тільки в період проведення, але і через багато років після закінчення протипухлинної терапії [18-20]. 
Всі використовувані в даний час антрацікліни дають кардіотоксіческій ефект. В основі антрациклінівой кардіотоксічності лежить пряме пошкодження міоцита [3, 4, 12-16].

Реалізація токсичного впливу доксорубіцину на молекулярному рівні може відбуватися за участі різних біохімічних механізмів (активація перекисного окиснення ліпідів, пригнічення антиоксидантних систем, зниження експресії G-білків й уповільнення метаболізму фосфонуклеотидів, ушкодження внутрішньої мембрани мітохондрій, порушення процесів утворення й утилізації енергії (пригнічення активності креатинфосфокінази) та ін. [1-4,8,9,10,12,14]). При цьому спостерігається ураження всіх трьох субклітинних систем кардіоміоцитів, відповідальних за акт скорочення-розслаблення — системи контрактільних білків, міофібрілл, системи енергетичного забезпечення та системи транспорту Са2+ через мембрани кардіоміоцитів (сарколемму, СР та МХ) [8, 11, 14-16, 18]. 

На клітинному рівні морфологічні і функціональні пошкодження зачіпають більшість структур. Дія антрациклінових антибіотиків і доксорубіцину зокрема, на мітохондрії призводить до їх набухання, деструкції крист, формуванню мієлінових відкладень [4,11,15]. Як наслідок цього порушуються функції мітохондрій, такі, як енергетичний обмін і підтримка внутрішньоклітинної концентрації кальцію [6], що має відповідно велике значення в розвитку кліничної симптоматики антрациклінової кардіопатії.

Повний текст статті ви можете скачати у форматі PDF

Публікації:

РИТМОКОРЦИТОВЕЛАДВОКАРДМЕМБРАТОНЕРГОС

Подiї

Науково-практична конференція «День аритмології на Дніпропетровщині»

30 листопада 2018 року відбулася освітня науково-практична конференція «День аритмології на Дніпропетровщині» для лікарів за спеціальностями «загальна практика — сімейна медицина&raq…докладнішевсi подiї