ЛІКУВАННЯ КОМОРБІДНОГО СТАНУ — АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ В ПОЄДНАННІ ІЗ СТАБІЛЬНОЮ ІШЕМІЧНОЮ ХВОРОБОЮ СЕРЦЯ ТА ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ. (Методичні рекомендації)
Артеріальна гіпертензія (АГ) в поєднанні зі стабільною ішемічною хворобою серця (СІХС) та цукровим діабетом ІІ типу (ЦД ІІ) є найбільш поширеним коморбідним станом в лікарській практиці. Відомо, що таке поєднання (АГ, СІХС, ЦД ІІ) підвищує кардіоваскулярний ризик, знижує якість життя таких хворих, зменшує його тривалість, підвищує інвалідизацію населення та смертність внаслідок фатальних серцево-судинних подій.
Доведено, що АГ утричі частіше зустрічається у хворих із СІХС і ЦД ІІ, а наявність діабетичних ангіопатій сприяє дестабілізації СІХС і розвитку небезпечних для життя гострих коронарних синдромів (ГКС), що підтверджено рандомізованими клінічними дослідженнями.
АГ досить часто є першою нозологією даного коморбідного стану, а СІХС — проявом діабетичної ангіопатії.
Методичні рекомендації підготовлені в рамках науково-дослідних робіт кафедри внутрішньої медицини №2 та медсестринства ДВНЗ «Івано- Франківський національний медичний університет» — «Стандарти лікування ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності: ефективність, удосконалення, віддалені результати» (номер державної реєстрації 0104U000398, термін виконання 2013-2018рр.) та «Клініко- патогенетичні особливості перебігу і лікування артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця при поєднанні їх із супутніми захворюваннями внутрішніх органів та системи крові» (номер державної реєстрації 0112U0003864, термін виконання 2013-2018рр.).
У підготовлених методичних рекомендаціях використані настанови засновані на доказах, зокрема із профілактики та лікування АГ, СІХС, ЦД, рекомендації «Наукової згоди Американської асоціації серця АНА» (2015) та Клінічні Протоколи МОЗ України щодо надання медичної допомоги хворим на АГ, СІХС та ЦД ІІ типу.
Застосування солей магнію і калію в якості терапії спрямованої на захворювання (Upstream therapy) при лікуванні хворих із поєднанням АГ, СХІС та ЦД ІІ типу є пріоритетним напрямком лікування даного коморбідного стану, оскільки це суттєво потенціює терапевтичні ефекти лікування кожної складової.
Методичні рекомендації призначені для лікарів загальної практики — сімейних лікарів, дільничих терапевтів, кардіологів, ендокринологів. В Україні методичні рекомендації видаються вперше.